اولین رویداد ملی آهک و صنایع وابسته ۴ اسفندماه سال جاری در پردیس علم وفناوری دانشگاه تبریز برگزار می‌شود.

دکتر جلال شیری معاون پژوهش و فناوری دانشگاه تبریز گفت: تمهیدات، زیرساخت‌ها و بستر‌ها و مکاتبات لازم با معاونت فناوری و نوآوری وزارت علوم، دانشگاه‌ها و صنایع وابسته و مرتبط برای برگزاری بهتر این رویداد ملی در دانشگاه تبریز فراهم شده است.

او در ادامه با بیان اینکه اولین رویداد ملی تخصصی آهک و صنایع وابسته در ۱۴ محور تخصصی توسط شرکت صنعتی و معدنی مولیبدن مس آذریابجان با همکاری دانشگاه تبریز و شرکت ملی صنایع مس آذربایجان برگزار خواهد شد، تصریح کرد: مهلت ارسال ایده به این رویداد ملی ۱۲ بهمن ماه است و داوری و اعلام نتایج اولیه نیز ۲۵ بهمن می‌باشد.

به گفته او به تیم‌های اول تا سوم به ترتیب جایزه ۲۰۰ میلیون ریال، ۱۵۰ میلیون ریال و ۱۰۰ میلیون ریال به همراه لوح و تندیس اولین رویداد ملی تخصصی آهک و صنایع وابسته اهدا خواهد شد.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه تبریز در بخش دیگر سخنان خود توسعه ارتباط صنایع مختلف، حل مشکلات و نیاز‌های صنایع را از جمله برنامه‌های کلان این دانشگاه بیان کرد و افزود: در همین راستا این رویداد ملی به میزبانی دانشگاه تبریز با هدف دریافت و اجراسازی و بهره‌گیری از نظرات و خرد جمعی متخصصان، صاحبنظران و کارشناسان این حوزه با استفاده از ایده‌های نوآورانه و خلاقانه برگزار می‌شود.

یونس فاتح، مدیر عامل شرکت صنعتی و معدنی مولیبدن مس آذربایجان نیز در این جلسه با اشاره به لزوم برگزاری این رویداد ملی در دانشگاه تبریز گفت: ما افتخار می‌کنیم در سالی که به نام تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین نامگذاری شده، اولین رویداد ملی آهک و صنایع وابسته را با همکاری دانشگاه تبریز که یکی از دانشگاه‌های تاثیرگذار، جامع و برتر کشورمان است، برگزار می‌کنیم.

او در ادامه با تاکید بر اینکه معدن و صنایع معدنی به عنوان اولین حلقه زنجیره به هم پیوسته تولید و اقتصاد جامعه بوده و موتور محرکه بسیاری از صنایع پایین دستی به شمار می‌رود، تصریح کرد: اگر ما بخواهیم صنعت و صنایع قوی تری داشته باشیم، لازمه اولیه آن توجه به حوزه معدن و پویا و قدرتمند نمدن این بخش است.

او افزود: در استانی که ۵۲ نوع ماده معدنی از کل ۶۷ نوع ماده معدنی را دارد، هیچ خبری از توسعه صنایع پایین دستی آن نیست و اگر هست بسیار محدود می‌باشد.

مدیر عامل شرکت صنعتی و معدنی مولیبدن مس آذربایجان در بخش دیگر سخنان خود با تاکید بر اینکه یکی از مهم‌ترین مواد معدنی که به صورت سرشار در کشور ما وجود دارد، آهک است، یادآور شد: آهک به نوعی مادر صنایع است و کاربرد‌های مختلفی در صنایع دارد، ولی با این وجود به خاطر خام فروشی در کشور ما مغفول مانده است.